MİT’ten büyük operasyon! Türkiye’nin gündemine oturan saldırının failleri de aralarında

Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı’nın yaptığı istihbarat ve risk analizleri neticesinde, Emniyet Genel Müdürlüğü ile koordineli sürdürülen çalışmalarda, Afganistan’daki DEAŞ yapılanması olan DEAŞ -sözde- Horasan Vilayeti’ne bağlı olarak ülkemize yönelik faaliyet gösterdiği tespit edilen ve Santa Maria İtalyan Kilisesi’ne 28/01/2024’te gerçekleştirilen saldırının failleri ve söz konusu saldırı ile bağlantılı olduğu değerlendirilen şahıslar tespit edildi.

Bahse konu şahısların faaliyetlerinin akamete uğratılması, ülkemizde gerçekleştirilmesi muhtemel eylemlerin engellenmesi amacıyla 03/02/2024 tarihinde gerçekleştirilen İstanbul merkezli operasyonlarda 17 kişi yakalandı ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

MİT tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde, Aralık 2023’te DEAŞ’ın Türkiye’deki sinagog ve kiliselerin yanı sıra Irak Büyükelçiliği’ne yönelik eylem planlamaları engellenmiş, çok sayıda şahsın yakalanması ve örgüte ait dijital materyallerin ele geçirilmesi sağlanmıştı.

Operasyon neticesinde, DEAŞ -sözde- Horasan Vilayeti’nin adam kazanma, finans ve lojistik faaliyetlerine sekte vurularak, ülkemize yönelik planlarının akamete uğratılması sağlandı.

MİT, Türkiye’ye yönelik yurt içinde ve yurt dışında terör gruplarına karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmektedir.

Türkiye, DEAŞ, El Kaide ve PKK gibi terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmaksızın terörle mücadelesini hız kesmeden devam ettirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x