İsrail Askerlerinin İçlikleri Türkiye’den Mi Gitti? Saray’dan Gelen Yalanlama Tartışılıyor

Sosyal medyada bir anda yayılan “İsrail askerlerinin termal içliği Türkiye’den gitmiş” iddiası ortalığı karıştırdı. Konuyu Fatih Altaylı da köşesine taşıdı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden(DMM) yapılan açıklamada, ‘Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerle ilgili ‘Türkiye’den İsrail ordusuna termal içlikler gönderildi’ iddiası doğru değildir’ denildi.

Gazeteci Metin Cihan da termal içlik üreticisinin ‘made in Turkey’ ibaresini kullandığını açıkladı.

Söz konusu görüntü hakkında İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada “Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerle ilgili “Türkiye’den İsrail ordusuna termal içlikler gönderildi” iddiası doğru değildir. 4 Aralık 2021 tarihinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan genelgeye göre Türkiye’de üretilen ve yurt dışına ihraç edilen malların üzerine “Made in Turkey” yerine “Made in Türkiye” ibaresi eklenmesi zorunlu hale gelmiştir. Bahse konu görüntülerin güncel olmadığı ve manipülasyon amacıyla paylaşıldığı tespit edilmiştir” dendi.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken Türkiye’den İsrail’e giden gemileri ortaya çıkaran gazeteci Metin Cihan, “Üreticinin 2018, 2020, 2022 ve 2023-2024 koleksiyonlarında “made in turkey” ibaresi var” paylaşımını yaptı.

FATİH ALTAYLI DA GÜNDEME GETİRDİ

Gazeteci Fatih Altaylı da kendi internet sitesinde kaleme aldığı yazısında konuyu gündeme getirdi.
Altaylı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Birkaç gündür sosyal medyada bir görüntü dolaşıp duruyordu. İsrail askerleri Türkiye menşeli ürünleri paylaşırken görünüyordu.

Dolaşan paylaşıma göre, bir konteynerden çıkan ürünler askerlerin soğuktan korunmak için kullandıkları içliklerdi ve yakınlaştırılmış görüntülerde bunların Türkiye’de üretildiği üzerlerinde yazan “Made in Turkey” ibaresinden anlaşılıyordu.

Görüntüler iyice yayılıp, İsrail’in Gazze’ye saldırısından bu yana İsrail’e yollanan 500 gemiye ses çıkarmayarak Coca-Cola dökmekle yetinenleri bile soru sormayı akıl edecek noktaya kadar getirince benim “Dezenformasyon yapılacaksa biz yaparız, size ne oluyor merkezi” dediğim ama resmî adı “Dezenformasyonla Mücadele Merkezi” olan yerden bir açıklama yapıldı.

Söylediklerine göre bu görüntüler eski imiş. Çünkü kolilerde “Made in Turkey” yazıyormuş.

Oysa 4 Aralık 2021 tarihinden itibaren Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelgeye göre o tarihten bu yana ihracatı yapılan ürünlerin üzerine Made in Türkiye yazılması şartı getirilmiş. Bu yüzden de “Türkiye’den İsrail Ordusu’na termal içlik gönderildi” iddiası doğru değilmiş.

Bence bu açıklama doğru değil.

Eğer bu iddia, sadece ve sadece “Made in Turkey” ibaresinden ötürü yalanlanıyorsa, yalanlama “yalan” ya da ‘yanıltıcı” biçimde kale alınmış.

Bal gibi de Türkiye’den İsrail Ordusu’na termal içlik yollanmış.

Doğru olmayan şey, bu görüntülerin yeni olması.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x